Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Mieszkańcy przeciwko fermom zwierząt. Będzie protest?

2017-03-31 01:52:16 (ost. akt: 2017-03-31 09:52:52)
Zebranie mieszkańców na os. Siejnik w Olecku

Zebranie mieszkańców na os. Siejnik w Olecku

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Ferma na 24 tys. świń w Imionkach oraz fermy na 6 tys. świń i 80 tys. norek w Kukowie – takie „atrakcje” mogą pojawić się w bezpośrednim sąsiedztwie Olecka.

Jeszcze nie zakończyła się akcja zbierania podpisów pod protestem w sprawie budowy olbrzymiej fermy trzody chlewnej w Imionkach, a już została zainicjowana nowa. Tym razem przeciwko rozbudowie fermy w pobliskim Kukowie.

Obecnie na fermie w Kukowie istnieje 12 budynków inwentarskich, w których jest hodowanych 4 tys. świń. Inwestor planuje zbudować dwa kolejne budynki na 2030 świń oraz silosy na paszę, a także zadaszyć istniejącą tam tzw. lagunę na gnojowicę.

W tej sprawie na osiedlu Siejnik w Olecku odbyło się spotkanie mieszkańców, którzy obawiają się przede wszystkim odoru. Już teraz bywa on często bardzo uciążliwy. W zebraniu uczestniczyli przewodniczący Rady Miejskiej w Olecku Karol Sobczak wraz z grupą radnych oraz kierownik wydziału budownictwa Alicja Szałkowska i kierownik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska Sławomir Hatalski.Kierownik Sławomir Hatalski poinformował, że w maju 2016 roku do UM w Olecku wpłynął wniosek wraz z raportem środowiskowym dotyczący rozbudowy fermy trzody chlewnej w Kukowie. Wniosek został już pozytywnie zaopiniowały olecki sanepid i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Na tej podstawie UM w Olecku wydał pozytywną decyzję środowiskową, która jest jednym z załączników niezbędnych do uzyskania warunków zabudowy.

— Na tym ponad półrocznym etapie postępowania żadna w wielu zainteresowanych stron, ani nikt z mieszkańców, nie zgłosił uwag i taką decyzję musieliśmy wydać, ale ona nie przesądza jeszcze o budowie i całym postępowaniu budowlanym. Określa tylko najkorzystniejszy wariant dla środowiska, czyli jak inwestor powinien prowadzić inwestycję, aby była ona jak najmniej szkodliwa dla środowiska. Z taką decyzją inwestor może się zwrócić do wydziału budownictwa o wydanie warunków zabudowy — wyjaśnia Sławomir Hatalski, kierownik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Olecku.

— W styczniu 2017 roku inwestor złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy i zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Otrzymaliśmy pozytywne uzgodnienia ze Starostwa Powiatowego w Olecku i z Zarządu Melioracji Wodnych. Jednak w tej chwili, po uchwale rady miejskiej z 24 marca w sprawie opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Kukowie dla terenu obsługi produkcji rolnej, postępowanie jest zawieszone na maksymalny okres 9 miesięcy. Po sporządzeniu projektu planu odbędzie się dyskusja publiczna nad przyjętymi w nim rozwiązaniami. Wszyscy mogą w niej uczestniczyć i składać uwagi, które później będą rozpatrywane przez burmistrza i radę miejską — dodaje Alicja Szałkowska, kierownik wydziału budownictwa UM w Olecku.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jakie działania należałoby podjąć, aby nie dopuścić do rozbudowy chlewni w Kukowie. Padł też zarzut dotyczący braku wcześniejszej informacji w tej sprawie. Zarówno przewodniczący Sobczak jak i kierownicy wydziałów UM w Olecku wyjaśniali, że informacja zwyczajowo była podana do wiadomości poprzez wywieszenie jej na tablicy ogłoszeń i opublikowanie na stronie internetowej urzędu (w Biuletynie Informacji Publicznej). Przewodniczący RM przekonywał, że zarzuty pod adresem burmistrza są nieuzasadnione. Podkreślił, że to właśnie burmistrz wyszedł z inicjatywą opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Kukowa. Te argumenty nie wszystkich jednak przekonały.

Przewodniczący Sobczak apelował o zaangażowanie się mieszkańców i składanie wniosków do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także zbieranie podpisów pod protestem przeciwko rozbudowie fermy w Kukowie. Zadeklarował pomoc w przygotowaniu treści protestu. Taką pomoc obiecał również Dawid Bondarenko z oleckiej Izby Rolniczej.

Uczestników spotkania dodatkowo zbulwersowała wiadomość o najnowszym wniosku, który wpłynął do urzędu miejskiego. Dotyczy on rozbudowy fermy norek w Kukowie z 26 tys. sztuk do 80 tys. sztuk.

Dzisiaj (31.03) o godz. 13 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Olecku odbędzie się wspólne posiedzenie komisji stałych rady miejskiej, które zajmą się analizą planowanej budowy fermy trzody chlewnej w Imionkach oraz planowanej rozbudowy fermy trzody chlewnej w Kukowie.
ZM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (74) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. czy ludzie w Giżach mają inne nosy #2217289 | 88.156.*.* 5 kwi 2017 13:27

  czy ludzie w Giżach mają inne nosy? tak Romek od dawna ma swoje świnki i nikt nie mówi o zapach i o ludziach tam mieszkających

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. protest #2215606 | 217.99.*.* 3 kwi 2017 07:35

  sprowadzą ze wschodu na marne grosze do obsługi świniarni, sami będą mieszkać w ciepłych krajach, a my w gminie będziemy wąchać. ich pieniądze, dla nas smrody. protest!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. maniek #2215587 | 83.31.*.* 3 kwi 2017 04:53

  Postawcie w tym miejscu jeszcze jeden kościółek i wielką plebanię , żeby pomieściła z dziesięciu księży , a będzie wam pachniało i będzie dobrobyt i dostatek .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jad #2215581 | 37.47.*.* 3 kwi 2017 03:59

  Nie rozumiem dlaczego jeszcze do tej pory GO nie napisała, że w piątek na posiedzeniu komisji stałych RM Olecko odwołano rozprawę administracyjną z inwestorem tuczarni w Imionkach k. Olecka, mimo że planowana ona była przez byłego burmistrza na jutro, czyli 4 kwietnia o godz. 16. Nie ma też żadnego komunikatu o powołaniu zespołu roboczego, który przygotuje argumenty przeciwko budowie tuczarni w Imionkach. Mam nadzieję, że dzisiaj lub jutro uczyni to komisarz gminy Olecko...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. słupek #2215259 | 83.9.*.* 2 kwi 2017 13:01

  Ma solidne, uch, ha, jak popatrzeć, to uchuuu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (74)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages